یکشنبه, جولای 21جنبش آزادی ایران
Shadow

تاکتیک های مبارزات مدنی

دریافت فایل پی دی اف

مروری بر تاکتیک های نافرمانی و مبارزه مدنی ويژه میهن مان ایران

تجربیات کشورهای گوناگون و نیز نویسندگانی که در باره تاکتیک های نافرمانی های مدنی و مبارزه غیرخشونت آمیز می نویسند فهرست هایی را در این باره ارائه می کنند. بعضی از این موارد با شرایط سرکوب مذهبی شدید در ایران قابل انطباق و اجراء هستند و برخی اساساً موضوعیتی ندارند.

تاکتیک های زیر در حال حاضر تاکتیک هائی عملی و موثر به نظر می رسند. این لیست فقط برای نمونه ارائه شده است. بدیهی است هر فرد یا گروه باید بر اساس شرایط محیط اطراف خود، (1) عملی بودن و (2) موثر بودن هر یک از این تاکتیک ها را ارزیابی کنند و سپس بنا به تشخیص خود به اجراء بگذارند.

هر فرد ممکن است تنها و تنها بتواند یکی از این تاکتیک ها را به کار گیرد. انجام یک تاکتیک توسط یک فرد یعنی انجام میلیون ها کار عملی جمعی یک ملت. هرگز از انجام یک تاکتیک ولو برای یک بار غافل نشویم. قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

در تدوین این تاکتیک ها، صرفاً دسته بندی موضوعی برای سامان دهی مطالب استفاده شده است و ترتیب یک تاکتیک به هیچ وجه به معنای اولویت یا اهمیت یک تاکتیک بر دیگر تاکتیک ها نیست.

هر فرد یا گروه می تواند هر تاکتیک دیگری که عملی و موثر باشد را به لیست اضافه نماید و آن را با ما و سایر دوستان آزادی خواه به اشتراک بگذارد.

تاکتیک های موثر امروز ممکن است فردا تاکتیک هائی بی اهمیت و غیر موثر ارزیابی شوند و بالعکس. خلاقیت و هوشمندی هر فرد یا گروهی از افراد در تشخیص شرایط و تعیین تاکتیک ها در هر مرحله از مبارزه برای آزادی، شرط اساسی مبارزات است.

نکته دیگر این که تنها انجام برخی از فعالیت ها مانند تحصن یا اعتصاب و امثال آن ممکن است کافی نباشد. اطلاع رسانی در مورد این اتفاقات نیز گاهی از خود فعالیت مهم تر است. حتی الامکان در این زمینه نیز پیش بینی های لازم باید انجام شود تا میزان تاثیر فعالیت بسیار افزایش یابد.

در مورد مباحث گوناگون تحقیق و پژوهش کنید. به ویژه علاوه بر دانستن ریشه های مشکالات، خود را با راه حل های موثر که توسط افراد متخصص واقعی مطرح می شود آشنا کنید. راه حل ها که بعضاً بسیار ساده هستند را برای سایرین به طور شفاهی و یا کتبی شرح دهید. بسیاری از جوانان و اقشار مردم سرخورده اند. جمهوری جهل اسلامی بسیاری را به دور از مطالعه یا حتی دقت کافی بار آورده است. تقریباً همه مشکلات و فساد و تبعیض در جامعه را با گوشت و پوست حس می کنند. ولی جای اطلاع رسانی در باره راه حل ها بسیار خالی است. مثلاً بازسازی و نوسازی مدارس کشور در حد خیره کننده، تنها با یک سوم بودجه سالانه ای که جمهوری اسلامی برای مزدوران منطقه ای در سایر کشورها می فرستد، کاملاً امکان پذیر است. مثال دیگر این که با جلوگیری از اختلاس ها و فسادهای مالی عمده موجود، می توان هر سه سال یک بار بیمارستان های کشور را دو برابر کرد. مثال سوم این که برای جلوگیری از رشوه خواری در اداراتی مانند شهرداری و غیره می توان با نصب نرم افزار آنلاین برای درخواست و محاسبه اتوماتیک عوارض پذیره بر مبنای شماره ثبت ملک و مانند آن، دست کارمندان فاسد اداره درآمد شهرداری و ادارات مشابه آن را قطع کرد.

بنابراین کسب آگاهی های صحیح و آگاهی رسانی به سایرین حتی در مورد راه حل های بسیار ساده برای مشکلات در حال حاضر از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است. این کار باعث می شود مردم بدانند کشور قابل نجات دادن است. دیدن راه نجات، عاملی بسیار موثر برای بدترین و مهم ترین مشکل موجود یعنی ناامیدی مردم از بهبود اوضاع و نجات از چنگال حکومت فاسد و ضدبشری جمهوری اسلامی است.

ضمناً در هنگام انجام اغلب تاکتیک ها، نکات زیر لازم است مورد توجه و رعایت قرار گیرد:

 • ایمنی و امنیت خود و سایرین را در نظر داشته باشید.
 • در هر لحظه نسبت به اتفاقات اطراف خود هوشیار باشید و در صورت لزوم تغییراتی را در تاکتیک های خود بدهید. در صورت لزوم، شما و سایر مبارزان آزادی خواه به موقع محل را ترک کنید.
 • هرگز شروع کننده خشونت نباشید. ولی در صورتی که مامورین سرکوبگر به اقدام دست زدند، با رعایت موازین دفاع مشروع، به طور کامل از خود و سایرین دفاع کنید. این حق مسلم شماست.

 

شعارنویسی

در این بخش علاوه بر شعارهای سیاسی، اکیداً لازم است نوشته های آموزشی نیز ذکر شود. مثلاً یک عبارت کوتاه که یادآور یکی از حقوق مردم است. (مثال: آزادی های بیان و مطبوعات مانع فساد گسترده می شود.)

 1. ماژیک نویسی در نقاط معرض دید همگانی
 2. شعارنویسی با اسپری روی دیوارها و مانند آن

نکات: (الف) ترجیحاً هنگام استفاده از اسپری، از دستکش یک بار مصرف برای جلوگیری از رنگی شدن دستان خود استفاده نمائید. (ب) مکان یا مکان های مورد نظر خود را قبلاً شناسائی و برنامه ریزی نمائید. مثلاً زمان های مناسب تر و امن تر برای اسپری نویسی را تعیین فرمائید. ضمناً اسپری رنگی را انتخاب نمائید که با توجه به رنگ زمینه مکان مورد نظر بهترین جلوه را خواهد داشت.

.     3. اسکناس نویسی (دست نویسی، مهر زنی)

نکته: مهرزنی کاری بسیار سریع تر است و خستگی ناچیزی را به همراه خواهد داشت. در صورتی که مهرساز آشنا و قابل اعتماد در دستری ندارید، می توانید شعار مورد نظرتان را تعیین کنید. سپس آن کلمات را به طور پراکنده در یک یا چند متن دیگر به کار ببرید. پس از ساختن مهر یا مهر های ژلاتینی، می توانید با استفاده از تیغ بیستوری یا موکت بری نسبت به برش و چسباندن کلمات پراکنده و ساخت مهر مورد نظر خود اقدام فرمائید. برای کلمات حساس، مانند “خامنه ای” یا “سرنگونی” و امثال انها می توانید هر بخش از کلمه را در کلمه ای دیگر به کار برید و بعداً مهر ساخته شده را تقطیع نمائید. مثلاً از کلمات “خاک” و “دامنه” و “دارای” می توانید کلمه “خامنه ای را بسازید.

.    4. تغییر نام های حکومتی کوچه و خیابان به نام های شاد و زیبا با رنگ آمیزی روی تابلوهای نصب شده

نکته: تغییر نام برای مواردی که نماد حکومتی است یا نام افراد منتسب به حکومت یا مزدوران زنده یا مرده آنان را با خود دارد مطلوب است. در مواردی که نام فرد که وی و خانواده اش مزدور حکومتی نبوده و صرفاً از بخت بد در جبهه های جنک اهریمنی جمهوری اسلامی و امثال آن کشته شده اند، بر روی کوی و برزن است، توصیه می شود از تغییر نام با رنگ حتی الامکان خودداری شود.

.      5. پخش اعلامیه، پوستر و تراکت (نوشته های کوتاه چند جمله ای، معمولاً حداکثر تا اندازه A4)

نکته: به کار بردی تصاویر به ويژه تصاویر طنز آمیز ابزاری موثر و جذاب است. چسباندن اعلامیه ها، پوسترها و تراکت ها، با توجه به وجود شبکه های اجتماعی مجازی، ممکن است روشی کهنه به نظر برسد اما هنوز هم به عنوان نمادی از جرات و جسارت فعالیت های آزادی خواهانه محسوب می شود و از جهت دلگرمی و جرات دهی به جامعه می تواند موثر واقع شود.


نشریات دیداری و شنیداری

 1. بهره گیری از کاریکاتورهای موثر و قوی
 2. تهیه کلیپ های ویدئوئی و کارتونی
 3. نگارش لطیفه های موثر
 4. راه اندازی حساب های کاربری اینستاگرام به دلیل فیلتر نیودن آن و نیز راه اندازی کانال های گوناگون در تلگرام از طریق دوستانی که ممکن است در خارج از کشور داشته باشید و قرار دادن نام شما به عنوان یکی از مدیران کانال
 5. هر تاکتیک شفاهی، کتبی، دیداری و شنیداری که پایه های تقدس قلابی حکومت و اشخاص وابسته به آنان را بلرزاند.

 

اعلامیه ها، بیانیه ها و شکوائیه ها

 1. صدور بیانیه توسط گروه های گوناگون (در موضوعات گوناگون، اعلام حمایت از مبارزات و فعالیت های سایر گروه های صنفی و سیاسی و امثال ان)
 2. نوشتن نامه به ادارت و سازمان های داخلی به طور با نام (فردی یا گروهی) یا بی نام و اعلام و اطلاع رسانی در مورد آن (حتی اگر ترتیب اثری به آن داده نشود، تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم مهم خود را بر جای خواهد گذاشت.)
 3. نوشتن نامه به نهاد های بین المللی
 4. تنظیم شکوائیه ها و نشر آنها در سایت های پر تردد برای امضای همگانی و ارائه انها به اشخاص و نهاد های بین المللی

 

اعتراضات و اعتصابات

 1. اعتراضات صنفی
 2. تحصن
 3. کند سازی، کاهش و نهایتاً توقف کار و تولید در موسسات وابسته به حکومت و سرکوبگران وابسته به آن
 4. اعتصابات موضعی صنفی
 5. اعتصابات سراسری صنفی از طریق هماهنگ کردن بین سازماندهان اعتصابات صنفی یا موضعی در صورت امکان
 6. تظاهرات موضعی و برق آسا
 7. تظاهرات وسیع تر و سراسری از طریق هماهنگ کردن بین سازماندهان تظاهرات صنفی یا موضعی در صورت امکان

 

اقدامات در مراسم حکومتی و نمادهای آنان

 1. عدم حضور در این مراسم در درجه نخست
 2. در صورت حضور، پرسیدن سوالات جدی و مچ گیرانه
 3. پشت کردن به سخنران
 4. خروج از محل سخنرانی (همانند آنچه مردم به هنگام شروع سخرانی روحانیون در مراسم ختم و غیره می کنند)

 

رفتارهای اجتماعی

 1. بی محلی یا بایکوت کردن افراد وابسته به حکومت
 2. افشای نام مزدوران حکومتی
 3. جمع آوری نام، آدرس محل کار و زندگی، تلفن و سایر اطلاعات مزدوران، نگهداری آن در یک محل امن و یا ارسال آن به گروه ها و نهادهای مورد اعتماد خود برای استفاده های آتی
 4. جمع آوری اسناد و مدارک فساد تک تک افراد وابسته به حکومت و نگهداری و ارسال آن به شرح بند قبل
 5. عدم رعایت قوانینی که به تحکیم پایه های حکومت کمک می کند (عدم رعایت حجاب، انجام فعالیت های شاد و گروهی، نواختن موسیقی، مراسم رقص پایکوبی، و امثال آن)

 

رفتارهای اقتصادی

 1. درخواست جدی از ادارات و نهادها برای ارائه خدمات و اصرار بر آن (ناامید و سهل انگاری در این زمینه باعث راحتی خیال این ادارات و نهادها می شود و درعمل بودجه بیشتری برای اختلاس و فساد در اختیارشان قرار می دهد.)
 2. تشویق همگان به مطالبه حقوق خود و درخواست ارائه خدمات از ادارات و نهادها
 3. عدم خرید کالاها و خدمات از موسسات حکومتی، سرکوبگر و وابستگان به آنها
 4. عدم پرداخت مالیات و عوارض
 5. عدم پرداخت قبض های گوناگون در زمان های ممکن
 6. تحریم کالاها و خدمات حامیان خارجی حکومت به ويژه ارباب جمهوری اسلامی یعنی روسیه

 

اقدامات ويژه آزادی خواهان و همرزمان خارج از کشور

 1. پیگیری اتفاقات داخل کشور جهت آگاهی از واقعیات موجود در بطن جامعه
 2. شناختن اپوزیسیون قلابی و دوری جستن از گرفتار شدن در دام این نیروها (دوری از افراط و تفریط ها، دوری از تخریب سایر اشخاص و طیف های مخالف جمهوری اسلامی، و …)
 3. امضای شکوائیه ها (پتیشن ها) ی موثر و مناسبی که برای نهادهای گوناگون ملی و بین المللی در خصوص افشاء گری ها یا محکومیت حکومت ایران توسط اپوزیسیون تنظیم می شود.
 4. تماس فعال با مقامات کشورهای خود برای آگاه سازی آنان از سیاست های ضدبشری جمهوری اسلامی و درخواست از آنان برای اقدامات متناسب در سطح ملی و بین المللی برای کمک به مردم ایران
 5. شرکت در تظاهرات و اقداماتی که هر از چند گاه به مناسبت های گوناگون در راستای کمک به آزادی مردم و علیه جمهوری اسلامی، در کشورهای گوناگون، برگزار می شود.
 6. شناسائی افراد وابسته به حکومت که با موج جدید و عظیم مهاجرت آنان به برخی کشورهای خارجی در حال انجام است، و معرفی آنان به مقامات محلی کشور محل سکونت خود
 7. اعتراضات مداوم به مقامات کشورهای محل سکونت تان در خصوص پذیرش این عوامل عمدتاً فاسد و بعضاً جنایتکار توسط ادارات مهاجرت آن کشورها، از طریق نگارش مقالات در روزنامه های محلی، بیان و گوشزد شفاهی به مقامات هنگام دیدن آنان در مراسم گوناگون، نگارش نامه های فردی و جمعی به مقامات و ادارات ذیربط و غیرذیربط در خصوص سیل ورود این عوامل رژیم و غیره
 8. هر اقدام دیگری که خودتان مناسب و موثر می دانید.

 

اقدامات در زمان سرکوب های موضعی و سراسری

 1. این بخش و بخش بعدی (آمادگی برای دوره فروپاشی و پس از فروپاشی) در دست تهیه است و در صورتی که به صلاح باشد، متعاقباً و در زمان مناسب منتشر خواهد شد.
 2. ………….

 

آمادگی برای دوره فروپاشی و پس از فروپاشی

 1. …………..
 2. …………..

 

 

دیدگاهتان را بنویسید